wtorek, 20 kwietnia 2010

Nieśmiertelne szanty


Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, co to są szanty. Miłośnicy żeglarskich pieśni nie tylko znają ich historię, ale przeważnie sami chętnie je śpiewają. Bo szanty to piosenki wyjątkowe i niezwykle interesujące pod względem treściowym. Rytmiczne i łatwo wpadające w ucho, opisują jednocześnie barwne życie wszystkich tych, którzy swój żywot związali z żeglugą. Skąd się zatem wzięły szanty i co je wyróżnia?

Wszystko zaczęło się od pracy

Szanty narodziły się w dość ciekawych okolicznościach. Wystarczy wyobrazić sobie grupę żeglarzy na statku, którzy musieli w jednakowym tempie wykonywać swoje obowiązki. W celu synchronizacji ruchów wykonywanych przez marynarzy śpiewano właśnie szanty, a więc pieśni pracy, które narodziły się w XVIII wieku. Szanty sprawdzały się także w innych sytuacjach. Oprócz tego, że umilały wykonywanie długich i monotonnych czynności na statku, to jeszcze pomagały marynarzom użyć siły w danym momencie jednocześnie. Zazwyczaj śpiewali je ci, którzy wykonywali pracę. Z czasem pojawiła się jednak osoba, która nadawała ton śpiewanym pieśniom. Szantymen – bo o nim mowa – dodatkowo mógł jeszcze grać na prostym instrumencie, choć przeważnie szanty były wykonywane a cappella.

Szanty – barwne opowieści

Nie da się ukryć, że bardzo często szanty były po prostu sprośne, choćby hiszpańskie dziewczyny. W ich tekstach pojawiały się imiona wielu kobiet. Należy wytłumaczyć to tym, iż opisywały one spotkania z przedstawicielkami płci pięknej, z którymi żeglarze mieli do czynienia niemal w każdym porcie i otaczających go dzielnicach. Jednocześnie szanty opowiadały o innych aspektach życia na okręcie. Można wyróżnić kilka rodzajów szant – w zależności od pracy wykonywanej przez marynarzy. Różniły się one wówczas akcentem, długością zwrotek i rytmiką. Warto jeszcze wspomnieć o pewnych kontrowersjach związanych z rozumieniem samego pojęcia szanty. W najściślejszym znaczeniu były to bowiem pieśni wykonywane tylko podczas pracy na statku. Z czasem za szanty zaczęto uważać wszystkie pieśni o tematyce żeglarskiej, pochodzące z minionych epok. Natomiast dziś tym pojęciem obejmuje się ogół piosenek i pieśni, które dotyczą tej tematyki, w tym także dzisiejsze piosenki żeglarskie, co budzi naturalnie sprzeciw tradycjonalistów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz